Yaşamımız aldığımız ilk nefesle başlar ve verdiğimiz son nefesle sona erer…

Nefes bizim bu yaşamın kaynağıyla aramızdaki bir bağdır ve aslında her nefes döngüsünde hayatla olan bağımızın devamlılığını sağlamış oluyoruz…

Nefes almak doğal bir dürtüdür ve bunun için bizim birşey yapmamıza gerek yoktur diye düşünsek de, biz malesef zamanla onu olması gereken doğal şekilde almaktan uzaklaşıyoruz. Nefes almayı unutuyoruz…

Nefes insan yaşamına üç aşamada etki eder, bedensel-zihinsel-ruhsal. Tıpkı varlığımız gibi onu da tüm katmanlarda görebiliriz. Bundandır ki onun karakterini bir bütün olarak ele alıp olması gerektiği şekilde işlemesini sağlamalıyız.

Doğala nasıl döneceğiz, nasıl hatırlayacağız sorusunun ilk cevabıysa farkındalıktır. Önce onun bizim için öneminin farkında olmalıyız, sonra bukadar önemli birşeyin işleyişini neden ve nasıl sekteye uğrattığımızın…

Nefesin bedenimiz için önemi nedir?

Öncelikle bedenimizin en önemli enerji ve besin kaynağıdır. Oksijen azlığının hücrelerin yaşam kalitesini etkilediği kesindir. Hücrelerimiz nefesle aldığımız oksijen sayesinde beslenir, hücrelerde yakılan oksijen sayesinde ortaya çıkan enerji bizim yaşam kaynağımızdır. Bazı araştırmalar göstermiştir ki bedenin %70 besin ihtiyacını nefesle alınan oksijen oluşturur ve bu oran başka bir besinle kapatılamaz.

Nefes almak vücudu koruyan beyaz hücreleri içeren lenf sıvısının akışını kontrol eder. Hücrelerin oksijen miktarını kısıtlayan fazla sıvı ve çok miktardaki toksik madde lenf sistem tarafından dışarıya atıldığı için vücudun hücreleri lenf sistemine bağlıdır. Lenf sistemi ise bizim nefes alışımızın verdiği tempoyla faliyette olur. Etkin bir lenf ve bağışıklık sistemi ile birlikte sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmak istiyorsak nefes alış verişimizi olması gereken düzeye getirmemiz gerekir. Derin nefesler vücudun toksinleri yok etme hızını arttırır.

Yapılan araştırmalar dünyada yaşayan insanların %90 ının kapasitelerinin sadece %20-30 unu kullandıklarını göstermiştir. Bu da adeta 100 tohumluk bir tarlanız varken elinizde 30 tohum varmışçasına , birçok yerin yeterli oksijen alamaması anlamına gelmektedir.

Nefesimiz ne oluyor da kısıtlanıyor?

İnsanların doğdukları günden bugüne yaşadıkları her olay ya da travmalar sonucu zihninin kodladığı belli şeyler vardır, ve bu kodlar nefes alış-verişlerini yakından etkiler. Bu kodlar genelde 3-7 yaş arasında aile yada yakın çevresel ilişkiler temeliyle kurulur. Bilinçaltı savunma mekanizmasının tatsız duyguları bastırması gibi dürtülerle nefeste ve bedende bloke bölümler oluşur, vücutta bloke edilen alanlar fiziksel sağlığımızı direkt olarak ilgilendirir.

Kısıtlı nefesler kişiden kişiye değişim göstermektedir, örneğin hayatta kendini göstermeyi, öne çıkmayı çok sevmeyen kişilerin nefeslerinin sığ ve belli belirsiz olduğu yada yeni işlere başlarken risk almayı sevmeyen , korkularından dolayı herşeyi erteleyen insanların nefes almadan önce bekledikleri akışı duraksattıkları görülmektedir.

Bu kısıtlamalar aslında kişinin baş edemeyeceğini hissettiği bir duygu durumunu kendinden uzaklaştırma çabasıdır.Adeta nefeslerini duraksatarak hayatı o noktada durdurmak isterler. Baş edilemeyen her duygu durumu , zihnn aldığı bir kayıt ile hücre hafızasına gömülür.Bu kayıtlarsa birebir nefes alma biçimine yansımaktadır. 

Doğru Nefes Nedir?

Doğru nefesin ne olduğunu anlamak için aslında çok da uzağa gitmenize gerek yok. Tek gereken bir çocuk veya bebekle karşılaşmak ve ona hiçbir yönlendirme yapmaksızın nasıl nefes alıp verdiğini gözlemlemek. Doğru alıp vermek tam da onların yaptıkları… nefes aldıklarında karınları şişer ve verdiklerinde karınları yavaşça söner…

Doğru nefes ne akciğer ne de diyafram kullandığımızdır, doğru nefes solunum sisteminin tüm organ ve kaslarının kullanılarak olması gereken sırayla ve bir akış şeklinde olma halidir. Alt karın bölgesinden başlanarak, mide bölgesinden (solar pleksus) geçer ve göğsün üstüne ulaşır. Bu bölgeler birbirine bağlanırsa, insanın aldığı oksijen düzeyi en uygun düzeye yükselir.

Sufi, plates , yoga nefesi gibi çeşitlerini hep duymuşsunuzdur.Bunlar olması gereken doğal nefes olarak değil, belli amaçlara göre kullanılan birer tekniklerdir. Bizim bahsettiğimiz kişiyi doğal nefesine döndürme ise nefes açıldıktan sonra tüm yaşamın içerisinde ekstra bir çaba sarf etmeden bedenin kendiliğinden doğru şekilde nefes almasını sağlamaktır.

  • Zihnin etkisini nefesin üzerinden çekmesi.
  • Bağlantılı nefes almak.
  • Alınan nefesin tüm hücrelere ulaşması.
  • Çarpık nefes alışkanlıklarının giderilmesi.
 Doğru nefes almanın faydaları nelerdir?

 1.Solunum sisteminin verimliliğini arttırır: Vücudumuzdaki hücrelerin oksijen ihtiyacının gerekilen hızda ve miktarda sağlanmaması başta solunum sistemi olmak üzere hücrelerin verimliliğinin azalması.

2.Rahatlama Refleksini devreye sokar: Doğru nefes alıp verme otonom sinir sisteminin parasempatik açısını direkt olarak aktifleştirmenin TEK YOLU ve bu şekilde rahatlama refleksinin devreye girmesini sağlayan en önemli unsur.

3.Ağrıları ve Kronik Ağrıyı azaltır: Araştırmalara göre ağrıyı arttıran ve kronik ağrıya neden olan en önemli unsurlardan biri süreğen olarak rahatlama refleksinden ziyade, savaş veya kaç reaksiyonunun aktif olması ile alakalı.

4.Kasların sağlığını korur: Doğru nefes alıp verme, kaslarımızın sağlığını korumak ile beraber, daha iyi çalışmalarını da sağlıyor. Araştırmalara göre, doğru nefes alıp verme kabızlık ve mide kaslarında sarkma gibi sorunları çözmede oldukça önemli rol oynuyor.

5.Oksijen açlığını azaltır: Doğru nefes alıp verildiği takdirde, sistemimizin ihtiyaç duyduğu oksijen miktarı sağlanır ve bu şekilde oksijen açlığı zaman ile azalır.

6.Duruşun düzelmesini sağlar: Duruşumuzu etkileyen merkezi kaslar (core muscles) 4 ana grup kastan oluşuyor: 1.Karın kasları, 2.Sırtı ve bedeni dik tutan kaslar (erektor sırt kasları), 3.Diyafram, 4.Pelvik taban kasları. Doğru nefes alıp vermenin yarattığı üç boyutlu canlanma en yakından bu kasları etkileyerek duruşta düzelme sağlar.

 7.Bağışıklık sistemini güçlendirir: Doğru nefes alıp verme, özellikle doğru zamanlarda kullanıldığı takdirde, stres düzeyini hep normal düzeylerde tutarak, bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.

 8.Dolaşım sisteminin verimliliğini arttırır: Diyaframdan nefes alıp verme, kan dolaşımını arttırır…Kalbe dönen kan miktarında artış olur… Dolaşım sistemi daha verimli bir şekilde çalışır.

 9.Nefes alıp vermenin daha az eforla yapılmasını sağlar: Diyaframdan alıp verilen nefes solunumun hızını düşürerek nefes alıp verme için kullanılan eforu azaltır.

 10.Psikolojik zorluklarla baş etme becerisini arttırır: Stres altında olduğumuzda, bir düşünün, bizi en çok etkileyen unsur ne? Hiçbir şeyin kontrolümüz altında olmadığı hissi. Bu açıdan da derin ve doğru nefes alıp vermeyi bilmek, araştırmalara göre bu durumlarda oldukça faydalı, çünkü nasıl nefes alıp verdiğimiz bizim kontrolümüz altında. Bunu yanı sıra, zihnimizde panik ve kaygı yaşatan düşünceler olduğunda araştırmalara göre derin ve doğru nefes alıp verme en etkin yöntemler arasında çünkü nefes alıp verme zihnimizin dikkatini düşüncelerden alarak farklı bir yöne çekiyor.

 

Nefes Seansı Nedir , Nasıl Uygulanır ? 

Öncelikle şunu söylemeliyim ki  şimdiye kadar geliştirmiş olduğumuz çarpık nefes alışkanlıklarımızı bırakıp  bedeni doğal nefesine döndürme süreci önemli bir karar ve istikrar gerektirmektedir. Yaşamımızın iplerini ele almak muhteşem bir şey ama aynı zamanda da emek gerektiriyor. Doğal nefese kavuşma ve bununla beraber zihinsel ve ruhsal iyileşmeler ilk seans itibariyle açıkça deneyimlenmeye başlanmasıyla beraber , tamamlanması için kişinin durumuna göre ortalama 6 seansı kapsamaktadır.

Sağlığımıza kavuşmamız, yada yaşamdaki bazı sorunlu dönemlerle başa çıkabilmemiz , kendimizi daha güçlü hissedebilmemiz için birçok farklı nefes tekniği bulunmaktadır. Bunların hepsini tek başınıza uygulayabilir ve geliştirebilirsiniz. Fakat bedenin tam kapasite nefes alabilmesi, zihin kayıtlarının nefesin üzerinden çekilmesi kısacası kişinin doğal nefesine kavuşma süreci mutlaka bir koç yardımıyla yapılmalıdır.

Bedenin alt enerji bölgelerinden başlayarak karın, kalp, boğaz ve tepe olmak üzere her seansta sırayla bu enerji bölgelerinde çalışılmaktadır. Açılmalar yaşandıkça siz de göreceksiniz ki her şey çok daha kolaylaşacak.

Nefes Seansı yaklaşık olarak 40dk nefes  + 10dk dinlenme olmak üzere toplamda 50dk sürmektedir. Kişi yatar pozisyonda seans boyunca sadece ağızdan nefes alıp vermeli ve nefesine odaklanmalıdır. Bu sırada koç elleriyle ve sözle yönlendirmeleri kullanarak kişiyi sürekli seansta ve doğru nefes alır şekilde tutar. Kişinin nefes durumuna göre afirmasyonlarla rahatlaması sağlanır ve aynı zamanda bilinçaltındaki kayıtların çözülmesi, yenilerinin yerine koyulması sağlanır.

İlk nefes seansı sonunda koç , kişinin nefes alma alışkanlıklarına bakarak yaşamdaki davranış biçimi, yaşadığı tıkanıklıklar, sorunlar konusunda bir analiz yapar ve farkındalık için ilk adımlar atılmış olur.

Sonraki seanslar mümkün olduğunca araya çok fazla zaman girmeden planlı bir şekilde yapılırsa maksimum fayda sağlanmaktadır.

İlk deneyiminizle beraber daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım diyebileceğiniz ve kendinizdeki değişim ve canlanmayı hissedebileceğiniz bir yol bu. Koçunuzla beraber bir takım,bir bütün  olduğunuzda hayata çok farklı açılardan bakabilecek farkındalık ve tamamen değişecek olan titreşimle yeniden doğacağınız bir yol…

“Nefes’le tanışmak ve bireysel seanslar için lütfen iletişime geçin…”

 …İletişim İçin Tıklayınız…